Ver. 1.0 Beta, Don't have a compiler? Now you can write simple scripts ONLINE! This is a basic version -does not include all the Pascal statements. Only to learn basics

Krótka historia Turbo Pascala, Instalacja programu, ważne skróty klawiszowe

Pascal

Back to previous articleprevious Turbo Pascal
Go to main menuup Podstawy Pascala
Next articlenext Pierwsze programy

Krótka historia Turbo Pascala, Instalacja programu, ważne skróty klawiszowe

Wstęp do programowania


Podstawowe informacje
Download i Instalacja
Skróty Klawiszowe



Podstawowe informacje


Język programowania Pascal został opracowany przez Niklausa Wirtha w 1970 roku. Za podstawę tego języka posłużył inny o nazwie 'Algol' (Algorithmic Language). 'Pascal' otrzymał swoją nazwę od nazwiska znanego francuskiego fizyka, matematyka i filozofa Blaise'go Pascala (który jest najbardziej znany z jednostki ciśnienia -Paskal nadanej by upamiętnić naukowca).


Turbo Pascal to nie język programowania lecz najbardziej znany edytor języka programowania o nazwie „Pascal”.


Dlaczego uczyć się w nim programować?

Obecnie można znaleźć dobrze płatną pracę w środowisku programistycznym języka Pascal -Delphi. Delphi ma wiele identycznych poleceń jak Pascal. Pomijając różnice,  z pewnością dobrze zrozumiesz problemy podstawowe, które mogą mieć wpływ na optymalizację Twoich przyszłych programów (np. korzystanie z assemblera, szybkie kopiowanie pamięci).


Z programowaniem w Pascalu to tak jak z własnoręcznym robieniem frytek. Nie kupujesz w supermarkecie tylko wiesz co jesz.


Poza tym dobry programista nie ma trudności z nauczeniem się nowego języka. Najtrudniejszy zawsze jest ten pierwszy język -dobrze więc, by był dość łatwy -właśnie jak Pascal.


Jeśli opanujesz podstawy Pascala, świetnie sobie poradzisz z programami wymagającymi dużych prędkości. Będziesz wiedział jak zbudować metody, które potrafią zaskoczyć i być bardziej efektywne.


Download i Instalacja


Na tej stronie znajduje się Borland Pascal. Znajdziesz go w dziale download.


Turbo Pascala nie trzeba instalować, wystarczy dodać skrót na plik BP/BIN/TURBO.EXE i go uruchomić. Jest to plik odpowiedzialny za uruchomienie edytora. Po pierwszym uruchomieniu warto ustawić kilka katalogów.



Ustawienia przy pierwszym uruchomieniu
Wejdź w Options->Directories


EXE & TPU - Tam znajdą się skompilowane (ostatecznie utworzone) programy w postaci plików .exe, czyli wykonywalnych. Te pliki będzie można uruchamiać bez potrzeby posiadania Pascala. Z tamtej lokalizacji będą też uruchamiane. Do tego katalogu dobrze jest skopiować pliki z katalogu BGI (Egavga.bgi, oraz czcionki .chr), gdy korzystasz z biblioteki graph - operacji graficznych.


Unit directories - Tu powinny być ścieżki do Twoich modułów, czyli zbiorów funkcji Twoich programów. Jeśli zaczynasz programowanie, nie masz jeszcze własnych modułów. Gdy jednak masz już dużo własnych bibliotek, warto porozmieszczać je w katalogach i dodać po średniku do Unit directories


Standardowa rozdzielczość w trybie tekstowym to 80x25 (Zmieści się 80 znaków w poziomie i 25 linijek w pionie). W Options->Enviroment->Editor można ją przestawić na 80x40. Widać wtedy więcej linii kodu na raz.


Zapis ustawień nie jest automatyczny. Żeby zachować zmiany wybierz Options->Save turbo.tp



Skróty Klawiszowe


Skróty klawiszowe potrafią zaoszczędzić sporo czasu. Programiści dość rzadko posługują się myszką w celu kompilacji programów, przechodzenia w inne miejsce kodu. Tobie również polecam zapoznanie się ze skrótami klawiszowymi, które po kilku dniach okażą się naprawdę pomocne w szybkim pisaniu kodów.


Najpopularniejsze skróty:

Uruchomienie programu: Run->Run (Control + F9)

Zaznaczanie kodu Shift + Strzałki

Kopiowanie kodu Crtl + Insert

Wycinanie Shift + Delete

Wklejanie Shift + Insert

Wcinanie kodu w prawo (porządkowanie kilku linijek zaznaczonych) Ctrl + K, potem I

Wcinanie kodu w lewo (porządkowanie kilku linijek zaznaczonych) Ctrl + K, potem U

Przejście do końca linii End

Przejście do początku Home

Szybkie poruszanie w dół i w górę:  Page Up, Page Down

Zapis pliku F2

Otworzenie pliku F3


This website uses cookie files in order to provide Google services (advertisements, analitycs) and Facebook. If you want to block using cookies, turn them off in your browser settings. Need a help? Click me